Eksempler på kurser, konferencer og studieture
Dafolo har stor erfaring med gennemførelse af kurser og konferencer i børnehaver og skoler indenfor områderne: Fleksibel læring, fleksibel organisering samt evaluering og dokumentation. Vi gennemfører såvel endagsarrangementer som længerevarende forløb i kommuner og på institutioner.
Det er vores erfaring at vore kunder opnår den største effekt, når kursusforløb forløber over flere gange. Dette understøttes samtidig af, at deltagerne over kursusperiode skal arbejde med deres eget projekt. Vi anbefaler derfor at kursusaktiviteter forsøges planlagt således, at der bliver mulighed for at instruktørerne kan mødes med deltagerne 2 og gerne 3 gange med henblik på feedback på deltagernes egne projekter.
Studieture kan gennemføres selvstændigt, men ofte vil også de kunne indgå i et sådant forløb.
Kontakt os
... og få vejledning i forbindelse med planlægning af kortere eller længere uddannelsesaktiviteter. Med udgangspunkt i jeres interesseområder hjælper vi med at tilrettelægge et individuelt forløb, der tilgodeser de udviklingsbehov, I har. Ring eller skriv til salgs- og markedskoordinator Dorte Kristensen på telefon 9620 6666 eller mail dk@dafolo.dk.