På det pædagogiske område udgiver Dafolo bøger og øvrige redskaber og materialer – herunder digitale produkter - indenfor områderne:
Vores produkter henvender sig til lærere, pædagoger, skolebibliotekarer, institutions- og skoleledere, pædagogiske konsulenter, lærer- og pædagogstuderende, undervisere og studerende på diplom- (PD), master- og kandidatniveau (f.eks. cand.pæd.) og anden form for efter- og videreuddannelse.
Vi udgiver bøger og materialer, der gør en forskel og er anvendelige i den enkelte lærers, pædagogs, leders eller studerendes konkrete pædagogiske hverdag. Samtidig er vores udgivelser funderet på et solidt teorigrundlag. At være praksisorienteret og teoriforankret er således ikke hinandens modsætninger, men snarere hinandens forudsætninger. Dette vil man kunne se i såvel vores serier som i enkeltstående titler.
Vi vil hjælpe med at implementere lovtiltag ud fra den nyeste og mest valide viden på området.
Vi gør det enkelt – dog uden at forenkle noget.
På tværs af områderne kan vores udgivelser samles i følgende tematikker: Dokumentation og evaluering, Teamsamarbejde, Undervisning og læring, Klasse- og læringsledelse, Anerkendende relationspædagogik, Læsning, Specialpædagogik, Læreruddannelse, Pædagoguddannelse, Didaktik, Pædagogiske Læreplaner, Børns sprogudvikling, SFO-pædagogik, Ledelse og administration (herunder lovstof) samt Unge.
Yderligere information