Dafolo gør det enkelt
Hvem er vi?Hvad kan vi?Vores kunderOnline butikKontakt
Mission og vision
Vores kultur
Adobe Gold Solution Partner
Kvalitet og miljø
Koncernoversigt
Vores historie
Specialisterne og Dafolo

Vores historie

 

 

Ekspedition og distribution af bøger

Ekspedition og distribution af bøger

 

Digital borgerselvbetjening - Borgeronline

Danmarks bedste borgerselvbetjening

 

Dafolo er solution gold partner med Adobe

Intelligent og effektiv forretningsudvikling

 

Bliv forfatter hos Dafolo

God til at formidle og fuld af gode ideer? Bliv forfatter hos Dafolo

 

Videnportalen om fleksibel læring

Viden om pædagogik, læring og undervisning

Historien bag Dafolo A/S

Dafolo er på godt 50 år gået vejen fra et trykkeri specialiseret i kommunale blanketter til en virksomhed, der bringer offentlig forvaltning ind i e-alderen med digitale dialogsystemer til bedre kontakt med borgerne.

Ved starten i 1957 fik stifteren Johannes Ellitsgaard trykt blanketter på et lokalt trykkeri og Vores historiehavde lager hjemme i boligen. Få år efter havde Dafolo købt sin første trykmaskine og bygget eget hus.

Blanketterne blev suppleret med lovbøger og håndbøger. Udvidelser af både maskinpark og hus fulgte, der måtte bygges nyt igen et nyt sted, og edb-teknikken begyndte så småt at trænge ind de grafiske arbejdsprocesser.

Kommunesammenlægningen i 1970 gav et vældigt spring i efterspørgselen, og snart måtte Dafolo bygge et nyt sted for tredje gang på den nuværende adresse, hvor der siden er udvidet flere gange.

I 1980erne begyndte Dafolo at udvikle pc-programmer til administrative løsninger og i 1990erne de elektroniske blanketter. Elektroniske blanketter bruges i høj grad også i den private sektor.

Parallelt med denne udvikling blev kompetencen inden for grafisk tryk suppleret med viden om kommunikation, formidling og kompetenceudvikling i offentlige organisationer.

I 2000 kunne Dafolo præsentere planen for den første samlede løsning på den digitale forvaltning, og et storstilet projekt om digitalisering af tre kommuner i Nordjylland blev sat i gang.


Hermed er den digitale tidsalder for alvor kommet med mulighed for kontakt mellem borger og kommune via Internettet 24 timer i døgnet. Til gengæld er trykmaskinerne blevet færre, og mørkekamrene er erstattet af computere.

Fra den første blanket til den døgnåbne, digitale forvaltning har den røde tråd været den samme: At udvikle og sælge løsninger, der med enhver tids teknologi bedst muligt hjælper til administrativ forenkling og bedre dialog.

PrintSitemapNyhedsarkiv

Dafolo A/S · Suderbovej 24 · 9900 Frederikshavn | Havnegade 39, 3. sal · 1058 København K | Vesterballevej 5 · 7000 Fredericia | Tlf. 9620 6666