Vidensportalen for fleksibel læringVidensportalen for fleksibel læringDafolo A/S



 Gratis nyhedsservice
Forside
Om videnportalen
Abonnementsfordele
Tilmelding
Undervisning og læring
Læringsmiljøer
Relationspædagogik
Læringsstile
Evaluering
Team
Ledelse
SFO-pædagogik
Daginstitutionen - 0-6 år
Dafolos onlinebutik
NyhedsarkivInfoPrintervenlig
Inklusion og rummelighed
Klasse- og læringsledelse er et vigtigt svar på de problemer, folkeskolen kan opleve med undervisningsdifferentiering og udfordrende elevadfærd - så vigtigt, at begreberne er skrevet ind i loven om læreruddannelse. Andre metoder som classroom-management er blevet anvendt i et forsøg på at få lagt klassens arbejde i rammer, der skal sikre et godt arbejdsmiljø og elevernes faglige læring. En del af disse metoder kan kritiseres for at fokusere på adfærdstræning fremfor elevernes trivsel. Men elevernes trivsel i klassen er vital i skabelsen af en inkluderende skole.

 

I en årrække er flere og flere elever blevet visiteret til specialundervisning i den hensigt at udruste dem til integrering i skoleklassen og i samfundet. Efterhånden viser undersøgelser, at bogligt svage elevers udbytte heraf har været for ringe, således at specialundervisningen har vist sig i højere grad end at befordre tilpasning har været pasning og eksklusion. "Der er undersøgelser, der viser, at den traditionelle specialundervisning primært har en aflastende funktion for den almindelige undervisning med den effekt, at behovet for at udvikle og justere denne bliver mindre", siger Bjarne Nielsen, formand for Landssamrådet af PPR-chefer og for Pædagogiske Psykologers Forening.

 

Samtidig oplever lærerne i folkeskolen, at hverken elever eller forældre i tilstrækkelig grad respekterer og værdsætter deres indsats og position. Eleverne opfører sig dårligt, og forældrene hiver i lærerne for at få fokus på deres eget barn. "Der stilles væsentligt større krav til lærerne i dag end for blot 10 år siden. Og det er især forældrene, som stiller krav. De forlanger, at der bliver gjort en hel masse i skolen for deres børn både fagligt og socialt. Lærerne får nu mange opringninger fra forældre, som kerer sig om deres projektbørn. (...) Den antiautoritære bølge er gået så vidt, at mange forældre i dag har svært ved at sætte grænser for både deres egen og deres børns opførsel. Mange forældre er simpelthen blevet for kritiske over for lærerne og for lidt konstruktive i deres samarbejde med lærerne", udtaler professor og centerleder Niels Egelund i Ugebrevet A4.

 

Ud af arbejdet med at skabe en rummelig og inkluderende skole med gode arbejds- og læringsvilkår for lærere og elever dukker omrids af en pædagogik og nogle arbejdsmetoder, der har dobbelt fokus: Både et velfungerende arbejdsfællesskab samt den enkeltes trivsel og individuelle udvikling.

 

 

 

kf8019.jpg

 

6301.jpg

 

6211.jpg

Problemadfærd i skolen

 

 

Af Bjarne Nielsen

Positiv adfærd og støttende læringsmiljø i skolen

 

Af Anne Arnesen, Terje Ogden og Mari-Anne Sørlie

Skolen og de udfordrende elever - om forebyggelse og reduktion af problemadfærd

 

Af Terje Overland

 

 

Læs mere om de enkelte titler på www.dafolo-online.dk